Gdzie po pożyczkę? Główne rodzaje pożyczek

Gdzie po pożyczkę? Główne rodzaje pożyczek

20 stycznia, 2020 19 przez Mikołaj Online

Pożyczkę możemy wziąć nie tylko w banku. Obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się pożyczki pozabankowe. Co warto o nich wiedzieć?

Pożyczką nazywa się potocznie czynność polegającą na pożyczeniu przez osobę fizyczną albo przez podmiot określonej sumy pieniędzy czy też przedmiotu lub przedmiotów na wskazany czas na zasadach umowy pożyczkowej. Pożyczek jest jednak sporo – to pożyczki gotówkowe bankowe, pozabankowe czy też pożyczki społecznościowe.

Gdzie zatem warto udać się po pożyczkę, gdy potrzebujemy dodatkowej sumy na różne wydatki? Kiedy sprawdzą się pożyczki bankowe, a kiedy pożyczki społecznościowe? Sprawdź teraz i wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę!

Pożyczki bankowe

To najbardziej popularny typ pożyczek – są one udzielane przez banki i wybierane przez klientów najchętniej. Teraz możemy dostać je nie tylko stacjonarnie, czyli w oddziale banku, ale również przez internet.

Aby uzyskać pożyczkę bankową, należy spełnić określone wymagania stawiane przez bank. Wśród nich znajdują się głównie:

  • odpowiednie dochody – stałe i na właściwej wysokości zależnie od wnioskowanej kwoty pożyczki
  • pozytywna historia kredytowa – sprawdzana w bazie BIK, a także w innych bazach dłużników

Analiza wniosków o pożyczki w bankach odbywa się najczęściej błyskawicznie – decyzję można otrzymać już w przeciągu jednego dnia, nawet w kilka minut. Wypłata środków także następuje ekspresowo, dlatego też to dobry wybór dla osób, dla których liczy się czas. Pożyczki bankowe spłaca się w ratach, czyli co miesiąc we wskazanej sumie na konto banku.

Warto wskazać, że jednym z typów pożyczek bankowych jest pożyczka ratalna. Tego typu umowy pożyczkowe zawiera się w sklepach – stacjonarnie albo przez internet. Pożyczka ratalna przeznaczona jest na zakup konkretnych produktów, na przykład telewizora, roweru, sprzętu AGD.

Uwaga! Pożyczka bankowa to nie to samo, co kredyt bankowy. Główna różnica dotyczy tutaj celowości tych ofert, ponieważ pożyczkę możemy wydać na dowolny cel, natomiast kredyt jest celowy, na przykład jako kredyt samochodowy czy kredyt mieszkaniowy.

Pożyczki pozabankowe

Oprócz pożyczek gotówkowych bankowych klienci mają obecnie do dyspozycji pożyczki pozabankowe. To ogólna nazwa różnych typów pożyczek, które oferowane są przez instytucje finansowe niebędące bankami.

Dzisiaj dużym powodzeniem cieszą się pożyczki pozabankowe udostępniane klientom przez internet – wówczas formalności można załatwić on-line, bez potrzeby wychodzenia z domu. Oczywiście, dostępne ą także pożyczki pozabankowe stacjonarne – punkty pożyczkowe można znaleźć w miastach w całej Polsce.

Dodatkowo, dostępne są pożyczki z obsługą domową – w tym przypadku pracownik firmy pożyczkowej przyjeżdża do klienta, aby udzielić mu pożyczki, a potem odwiedza go w celu odbioru rat.

Dwa główne typy pożyczek pozabankowych:

  • chwilówki – szybkie i łatwe do uzyskania pożyczki udzielane najczęściej na okres 30 dni, opiewają na niskie kwoty do paru tysięcy złotych
  • pożyczki ratalne – w tym przypadku pożyczka spłacana jest w ratach, pozwala na uzyskanie większej sumy pożyczki, także przy niskiej zdolności kredytowej

W porównaniu do pożyczek bankowych pożyczki pozabankowe są na ogół łatwiejsze do uzyskania – czasami wystarczy tylko dowód osobisty. Warto jednak wskazać, że pożyczki te są na ogół dość drogie.

Pożyczki społecznościowe

Innym typem pożyczek są pożyczki społecznościowe. Tego typu oferty dostępne są także w Polsce i skierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak również do tych biznesowych.

Pożyczki społecznościowe to rodzaj pożyczek prywatnych, które udzielane są przez internet. W transakcji biorą udział pożyczkobiorca, a także pożyczkodawca lub pożyczkodawcy określani mianem inwestorów.

Pożyczkobiorca chcący uzyskać pożyczkę społecznościową wystawia własną ofertę pożyczkową, w której zawiera główne informacje:

  • kwotę pożyczki
  • czas spłaty pożyczki
  • oprocentowanie pożyczki
  • cel pożyczki
  • zabezpieczenia pożyczki

Czas trwania oferty to zwykle do 1-2 tygodni albo do momentu, w którym zbierze się odpowiednia suma do wypłaty pożyczki.

Pożyczki społecznościowe pozwalają na pożyczenie środków w różnych wysokościach, także na dowolny cel. Są przy tym przystępne cenowo, ale ich głównym minusem jest czas oczekiwania na wypłatę środków.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Future Capital z Krakowa.

5 1 vote
Daj ocenę