Jak zacząć płacić mobilnie? Oto 3 sposoby!

Jak zacząć płacić mobilnie? Oto 3 sposoby!

20 stycznia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Polscy konsumenci coraz częściej korzystają z nowoczesnych metod płatności. Sięgają nie tylko po karty płatnicze, ale również mobilne produkty finansowe oraz nowoczesne rozwiązania proponowane przez banki. Jak płacić mobilnie za zakupy i nie tylko? Oto 3 sposoby, z których warto skorzystać!

Płatności za zakupy w internecie i stacjonarnie

Z raportu “Płatności cyfrowe 2018” Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że w ciągu 6 miesięcy przed przeprowadzonym badaniem aż 15% respondentów deklarowało wykonanie płatności BLIK w internecie. Z kolei 4% badanych wskazało korzystanie z kodów QR w celu realizacji płatności za zakupy online. Jak wygląda sytuacja, kiedy zakupy robimy stacjonarnie? 9% respondentów płaciło w sklepach stacjonarnych kodem BLIK. 8% korzystało z płatności zegarkiem Apple Pay, Google Pay lub innym. Z kolei 7% osób realizowało zakupy za pomocą płatności zbliżeniowych Google Pay, a 5% Apple Pay. Na czym polegają nowe metody na wykonanie transakcji bezgotówkowych? Wybraliśmy trzy z nich, a ich opis możecie przeczytać poniżej.

BLIK, czyli wygodne i bezpieczne płatności

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia realizację transakcji bez użycia karty płatniczej. Coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z tego systemu, a co za tym idzie również banki przekonują się do tego rozwiązania i aktualnie niemal wszystkie największe instytucje dają swoim klientom taką możliwość. Wśród nich znajdziemy, między innymi: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski czy też Bank Millennium. System BLIK może być wykorzystywany zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Jednak warto zwrócić uwagę, czy w miejscu, gdzie chcemy zapłacić za zakupy widnieje oznaczenie symbolem BLIK. Jeśli nie możemy go znaleźć, wystarczy zapytać sprzedawcę, ponieważ nadal nie każdy punkt sprzedaży oferuje taką możliwość.

Jak płacić za zakupy BLIKIEM?

Płatności BLIKIEM nie powinny sprawiać żadnego problemu. Aby rozpocząć korzystanie z tego systemu, należy zainstalować w telefonie aplikację banku, w którym posiadamy konto bankowe. Jeśli udostępnia on możliwość płacenia BLIKIEM, nie trzeba robić nic więcej, aby móc z niej skorzystać. Kolejne kroki dotyczą już samej płatności za zakupy. Aby to zrobić, musimy przejść do aplikacji mobilnej naszego banku, a następnie kliknąć symbol BLIK. Na ekranie pojawi się 6-cyfrowy kod. Wpisujemy go na przygotowanym przez sprzedawcę terminalu i zatwierdzamy zielonym przyciskiem, jak w przypadku płatności kartą. To wszystko! Jednak pamiętajmy o tym, aby zawsze poinformować sprzedawcę o tym, w jaki sposób chcemy zapłacić za zakupy.

Płatność kodem QR

Kod QR to kod kreskowy, który może składać się nawet z kilku tysięcy znaków. Bez wątpienia wielu z nas spotkało się z takim symbolem na plakatach reklamowych czy nawet rachunkach za media. Aby zrealizować płatność kodem QR, należy zainstalować aplikację służącą do czytania takich symboli. Następnie przechodzimy do aplikacji mobilnej i wybieramy odpowiednią usługę, przykładowo “Skanuj i płać”. Ustawiamy telefon tak, aby aparat był skierowany na kod QR i rozpoczynamy skanowanie. Następnie w aplikacji pojawią się dane sprzedawcy, a także wszystkie niezbędne informacje na temat realizowanej płatności. Teraz należy zatwierdzić przelew i gotowe!

Czy można zapłacić za zakupy zegarkiem?

Warto wiedzieć, że aktualnie istnieje również możliwość realizacji płatności za pomocą zegarka. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy posiadać odpowiedni model smartwatcha, a następnie dodać do niego kartę. Można to zrobić przez aplikacje takie jak: Apple Pay, Google Pay czy też Garmian Pay. Warto zaznaczyć, że za pomocą zegarka nie wypłacimy pieniędzy z bankomatu ani ich nie wpłacimy. Służy on jedynie do płatności zbliżeniowych w sklepach.

Jak zapłacić zegarkiem w sklepie? Wystarczy wybrać ikonę odpowiedniej aplikacji, przykładowo Garmian Pay. Po wybraniu karty, którą chcemy opłacić zakupy, należy wpisać hasło dostępu. Następnie przykładamy zegarek do terminala i gotowe! Warto również zaznaczyć, że w przypadku Garmian Pay jednorazowe wpisanie kodu dostępu umożliwia swobodne płatności przez 24 godziny bez ponownej aktywacji. Z kolei Google Pay wymaga wpisania kodu PIN każdorazowo.

Ile kosztuje smartwatch z możliwością płatności mobilnych?

Do płatności zbliżeniowych może służyć zegarek wyposażony w chip NFC. Bez tego realizacja transakcji bez połączenia z internetem lub smartfonem będzie niemożliwa. Mimo to wybór jest duży, a podczas decyzji należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd zegarka, ale również inne funkcje. Niektóre z nich umożliwiają monitorowanie snu, pomiar tętna, licznik kalorii czy połączenia głosowe. Tak jak funkcje, w które wyposażone są zegarki, różnią się również ich ceny. Smartwatcha kupimy zarówno za kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Warto również pamiętać o możliwości realizacji zakupów na raty. Jeśli takiego rozwiązania nie proponuje wybrany przez nas sklep, można pomyśleć również o pożyczce online na raty. W ten sposób pieniądze szybko trafią na nasze konto, a spłaty zobowiązania dokonamy stopniowo w ustalonym terminie.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

0 0 votes
Daj ocenę