Multikino Międzyzdroje

Multikino Międzyzdroje

8 lipca, 2019 0 przez Doradca Personalny

W ostatnich latach izraelscy twórcy filmowi coraz regularnie również zdecydowanie sięgają po temat, który bardzo długo nie mógł doczekać się swych filmowych reperkusji. Pierwsza wojna libańska – bowiem o niej mowa – pojawiła się na ekranie trzy biega temuż zbyt sprawą Ariego Folmana.

Multikino Ińsko

 

Czterej solidni i śmierć

wejdź

Jego Walc z Bashirem niczym huragan opanował światowe festiwale od Cannes po Los Angeles. Szlakiem wyznaczonym przez Folmana podążyli kolejni. Niespełna rok później, ku zaskoczeniu wielu, po główne laury festiwalu w Wenecji sięgnął Liban Samuela Maoza, który obecnie przybył na wagi półki w krajowym świata.

Obu twórców łączy bardzo wiele – łączą się do pięćdziesiątki, uczęszczali do współczesnego samego colleague’u, w 1982 roku zarówno Maoz jak i Folman zostali żołnierzami. Podobne praktyczne doświadczenia nie zaowocowały jednak zbliżonym przystąpieniem do problemu. Maoz w kontrze do swojego rodaka nie porusza kwestii politycznych bezpośrednio. Subtelnie tworzy obraz systemu, który sprawił nie wyłącznie do obecnej kuriozalnej wojny, jednakże jest rozpoczęciem wszystkich konfliktów, w jakie wplątana istnieje jego ojczyzna.

Jest miesiąc 1982 roku, izraelska armia interweniuje zbrojnie w Libanie. Tysiące małych pracowników z dnia na doba oderwano od prostot i zdobyto w wojskowe szeregi. Wraz z podstawowymi bohaterami siadamy do niewielkiego, brudnego czołgu, nie przypuszczamy jeszcze, że wystąpi go nam opuścić wówczas w wniosku filmu. Reżyser zdecydował się na niezwykle odważne rozwiązanie – kamera jedynie dwukrotnie opuszcza wnętrze pojazdu.

Multikino Ińsko

Umiało się wydawać, ze sprawdzanie w naprawdę niskiej powierzchni sprawi do irytującej powtarzalności kadrów, jednak Maoz doskonale zapobiegł temu prawdopodobieństwu wprowadzając możliwość obserwowania się światu zewnętrznemu za pośrednictwem celowniczego wizjera. Perspektywa ta – szalenie niezależna z rozwiązań, do jakich zdążył nas przyzwyczaić film wojenny – wzmacnia poczucie absurdu wojny narastające z początku filmu. Od przełomu w jakim bohaterowie utraciwszy więź z przełożonymi znajdują na otoczeniem zajęte przez wroga, krew, stres i śmierć towarzyszą im nieustanie. Właśnie brak dostępu, a może raczej brak zrozumienia, jest kluczowym tematem pisanym przez reżysera.

Multikino Ińsko

Dowództwo przekazuje się nie rozumieć potrzeb żołnierzy, załoga czołgu nie że zajść do zrozumienie czego wynikiem są częste kłótnie. Wszechobecne są również bariery językowe – łamana angielszczyzna falangisty, z jakim współdziałają czołgiści, odprowadza do niebezpiecznych nieporozumień. Jednak najprawdziwsze emocje wywołuje postać syryjskiego jeńca, nad którym pieczę sprawują bohaterowie. Uwięziony w klaustrofobicznej przestrzeni, otoczony nieznanym, charczącym językiem, przechodzi potworne, psychiczne katusze. To film Maoza można też czytać jako metaforę bliskowschodnich stosunków. Reżyser przekazuje się upatrywać przyczyn chronicznego konfliktu, trawiącego z lat ten skrawek świata, naturalnie w błędzie prawdziwego kontaktu pomiędzy rywalami. Prowadzony z wielu dekad dialog nie przynosi rezultatów, ponieważ także indywidualna jak oraz druga postać nie mama się zrozumieć argumentów przeciwnika. Błędne koło gubi się być uciążliwym do zamknięcia.

Multikino Ińsko

Liban charakteryzuje się na otoczeniu innych produkcji nawiązujących do słynnej rywalizacji z powodów lat osiemdziesiątych. Maoz, w przeciwieństwie twórcy Walca z Baszirem, nie stawia twardych zarzutów konkretnym środowiskom. Reżyser nie prowadzi polityki, przyczyn konfliktu znajduje w człowieku. Gdy do antywojennego przesłania dodam dobre zdjęcia (nagrodzone na festiwalu Camerimage) oraz przejmujące role czwórki młodych aktorów zabierających się w grupę czołgu, mogę z przyjemnym sumieniem uznać Liban za film dobry, wart polecania każdemu kinomanowi.

Multikino Ińsko

Źródło artykułu z serwisu Czterej pancerni i śmierć

0 0 vote
Czy polecasz