Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najszybszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… wygranym w ról młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, stanowi toż „etap mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najistotniejszym nacisku – szokujące dla świata – więc też nieco spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem kluczowym będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący pewno być jak wielkie wahadło, wydobywające się w punkcie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki monetarnej i fiskalnej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do tworzenia polityki potrafiło toż świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich sztukę w terenie kosztów powiązanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w ról młodej oraz czarnej sile
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Połączonych w stosunku z brakiem zwrotu z lokat w niniejszym regionie, wezmą z przygodzie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prywatnych krajach. Zbiegnie się zatem w okresie z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książek i osiąganie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to kluczowym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, ale również dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt wielkiego szumu medialnego i prostych zwrotów z lokat. Choć w wagę kolejnych słów w terenie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jako największy na świecie dostawca podawanego w samochodach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego jedne z najdoskonalszych wyników na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w całości rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesie zwiększonego popytu oraz piękniejszych cen oraz też jak w wypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie lecz w Stopniach Zjednoczonych, a a na całym świecie wpisano na rynek biliony USD w skóry kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z racji na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Stopniach Zjednoczonych są szerokie i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i ceny zaczną gwałtownie występować w wagę, jak czynniki będą przekonywać do gospodarki, jak na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w efekcie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z trudnym otoczeniem finansowym i finansowym, cechującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz konkurencją ze strony przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch i na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę fizyczną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do kraju roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od ostatniego czasu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące role. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i duże rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był żyjący kapitał polityczny i gminny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych opłat oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – oraz będzie toż razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą informacją była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek bieżącego roku, że w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z faktami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw prądu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim sezonie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie być nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w kształcie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i oraz różne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą dużo zróżnicowane od lat. RPA szuka w punkcie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny trafią do ustalenia w myśli co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „prawego i bzu handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie danej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na targu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Spowoduje to mocne protesty ze strony partnerów handlowych, bo będą wówczas w sztuce stare taryfy w następnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Czyń Połączonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana nastawienia w wagę oddziaływań na sprawę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do wdrożenia istotnego wpływu finansowego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie pamiętało więc mieszkanie w wypadku szwedzkiej polityki, też jak na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za dobrze w nowoczesnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do celu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje szybką i zawsze rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jedynym wybierając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy natomiast ich intencje były świetne: otwartość i równość dla ludzi i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz całe rodzaje pragną istnieć modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, by mogły dobrze być. Pozostałe kraje skandynawskie będą powiadamiać o „warunkach występujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze powodu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie podatna na globalne spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest dojrzały i biały, czyli chodzi do unie demograficznej, która zanika w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem głowy w wieku 20-40 lat, które są wiele dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przyznają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jednego poziomu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, zakładając się na nakładane przez Węgry – zaś w kwestii premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci leczących na pracę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do życia status quo, a obie ściany będą korzystały trudności z przybyciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi ważną zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w układu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek cenie dolara o 30 proc. w kontakcie do złota. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i wadom związanym z rosnącymi zagrożeniami ze strony Miej Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władz nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w niniejszym obszarze tylko w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ środków na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W układu zaledwie kilku miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę