Zasady bezpieczeństwa przy robotach rozbiórkowych – o czym należy pamiętać?
9 grudnia, 2021Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe są obarczone dużym ryzykiem wypadków. Aby do nich nie dochodziło, bardzo ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Warto zdać sobie sprawę, że wszelkie zaniedbania mogą mieć bardzo tragiczny finał. Należy zadbać o każdy szczegół: od odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia terenu rozbiórki po kwestie związane z ochroną pracowników. Dowiedz się, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują przy pracach wyburzeniowych.
Prace wyburzeniowe – jak przygotować teren do bezpiecznej rozbiórki?
Teren, na którym odbywa się wyburzanie, powinien zostać dokładnie oznakowany tablicami ostrzegawczymi i ogrodzony. Wszystkie prace muszą być wykonywane w oparciu o dokumentację projektową. Aby pozytywnie przejść przez ewentualną kontrolę, należy zawsze mieć przy sobie pozwolenie na prowadzenie prac, dziennik robót oraz program ich wykonywania. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac obiekt powinien zostać odłączony od wszystkich sieci przesyłowych: wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej oraz cieplnej. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracowników o dokładnym przebiegu prac – terminy rozbierania poszczególnych elementów obiektu powinny być znane z wyprzedzeniem. Taka znajomość planu rozbiórki ma w założeniu zapobiec nieodpowiedzialnej samowolce, która może skutkować zawaleniem całego obiektu.
Jak zapobiec najczęściej występującym zagrożeniom dla pracowników podczas robót rozbiórkowych?
Wyburzanie budynków wymaga ogromnej precyzji i ostrożności, każde niedopatrzenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Wypadki, które mają miejsce najczęściej to na przykład upadki z wysokości. Zdarzają się uszkodzenia głowy czy kończyn, będące wynikiem kontaktu z odłamkami wyburzanego obiektu. Pracownicy nierzadko mierzą się również z podrażnieniami błon śluzowych z powodu dużych ilości pyłu. Z tego względu bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie dla każdego pracownika. W czasie trwania prac wyburzeniowych wszyscy pracownicy mają obowiązek pracować w kaskach. Ponadto, w razie wystąpienia większej ilość pyłu, każdy pracownik powinien zostać zaopatrzony w specjalne okulary ochronne i maskę. Niezbędne są także rękawice ochronne – obowiązkowo muszą być założone przy wyburzaniu ścian. Ogromnej ostrożności wymaga rozbijanie kilofami skrajnych części konstrukcji – wówczas pracownicy muszą być bezdyskusyjnie zabezpieczeni szelkami bezpieczeństwa, linami przytwierdzonymi do stabilnej części konstrukcji oraz amortyzatorem.
Zasady, których należy przestrzegać podczas wyburzania budynku
W czasie rozbiórki obiektu absolutnie zabronione jest przebywanie pracowników na położonych niżej kondygnacjach. Istotne jest także stosowanie zabezpieczeń przed wypadaniem lub spadaniem gruzu – przy usuwaniu go z wyburzanego budynku konieczne jest używanie rynien zsypowych lub pochyłych zsuwnic. Gromadzenie gruzu na balkonach, stropach, klatkach schodowych czy innych nieprzeznaczonych do tego celu miejscach, jest niedopuszczalne, może bowiem obciążyć konstrukcję budynku. Poza tym nie wolno obalać ścian poprzez podcinanie czy podkopywanie. Podczas rozbiórki wykonywanej techniką obalania należy pamiętać o odpowiedniej długości przymocowanych lin – musi być ona trzykrotnie większa niż wysokość obiektu. Ważne, aby to umocowanie było niezawodne – liny powinny być więc regularnie sprawdzane przed każdym użyciem. Jeśli wyburzanie jest wykonywane zmechanizowanymi sposobami, zatrudnieni pracownicy oraz maszyny nie mogą znajdować się w tym czasie na terenie prac. Kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas robót rozbiórkowych, są także warunki atmosferyczne. Absolutnie zakazane jest wykonywanie ich przy intensywnym wietrze, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo zawalenia się budynku. Przerwanie robót jest konieczne, kiedy prędkość wiatru przekroczy 10 m/s.
Zasady BHP, których nie można lekceważyć podczas robót rozbiórkowych
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas robót rozbiórkowych to absolutna podstawa, jeśli chcemy ustrzec się przed nieszczęśliwymi wypadkami. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie terenu do rozbiórki. Musi on zostać ogrodzony i oznaczony specjalnymi tablicami ostrzegawczymi. Nie mniej istotne jest zadbanie o kompletną dokumentację, która powinna znajdować się pod ręką w razie ewentualnej kontroli. Zanim jakiekolwiek prace się rozpoczną, budynek musi zostać odłączony od sieci przesyłowych. Ogromnie ważną kwestią jest ponadto odpowiednie wyposażenie ekipy rozbiórkowej w sprzęt i akcesoria ochronne. Wszystko to ma zbawienny wpływ na bezpieczny przebieg prac.
Artykuł przygotwała Trans-Ziem z Krakowa zajmująca się robotami ziemnymi i wyburzeniami. |